Classic Paring Knife 4″ (10 cm) 1040100410
$140.00
Wusthof Knives
A paring knife is the second-most important knife to have in the kitchen. (The first is a chef’s knife!) The small, narrow blade of the WÜSTHOF Classic 4″ Paring Knife is easy to handle, making it the perfect knife to trim, slice, and peel small produce such as herbs, strawberries, and garlic cloves. With a plain-edge blade that tapers to a point at the tip, this 4″ paring knife is your handy companion for detailed kitchen work that requires precise, agile control.
In stock
SKU: 1040100410
Category: Kitchen Knives & Knife Sets
Product Specifications
| Overall Length | 7.8 in. (19.9 cm) |
| Blade Length | 4 in. (10 cm) |
| Blade Width | 0.8 in. (2 cm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Steel | High Carbon Stainless Steel X50CrMoV15; 58 HRC |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Length | 3.5 in. (8.9 cm) |
| Handle Material | Triple Riveted POM, Ergonomic, Full-Tang |
| Weight | 2.33 oz. (66 g) |
| Product Type | Paring Knife |
| Brand | Wusthof |
| Model | Classic |
| Model # | 1040100410 |
| Country of origin | Germany |
Related products
-

Utility Kitchen Knife 6.5″ Serrated Blade, Blue Polypropylene Handle K04SBL
$59.00 Add to cart -

Güde die Messer The Knife Grenadill G-G888/26
$297.00 Add to cart -

Counter Critter Kitchen Knife 3.95″ 7Cr17 Plain Blade, Blue Plastic Handle K21PBL
$49.00 Add to cart -

Spoon-Handle Boning Knife 7″ Blade, K-Texture FRN Handle 1243SHX
$39.00 Add to cart
