Counter Critter Kitchen Knife 3.95″ 7Cr17 Plain Blade, Blue Plastic Handle K21PBL
$49.00
Spyderco
Spyderco’s unique Counter Puppy® family added a unique twist to kitchen knife design with injection-molded handles shaped like the stylized body and legs of a puppy. This novel feature allows them to stand upright on a counter or tabletop, keeping them clean and handy while creating a truly distinctive table setting presentation. The new medium-sized Counter Critters expand this family by scaling the concept up by just over 20 percent. Their 7Cr17 stainless steel blades are full-flat ground for outstanding edge geometry and come in a choice of PlainEdge or fully serrated SpyderEdge™ formats. Their highimpact plastic handles are also available in either blue or purple. Take an even bigger stand in your kitchen with upsized Counter Critter.
In stock
| Overall Length | 8.39 in. (213mm) |
| Blade Length | 3.95 in. (100mm) |
| Blade Thickness | 0.080 in. (2.0mm) |
| Cutting Edge | 3.75 in. (95mm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Full Flat |
| Blade Steel | 7Cr17 Stainless Steel |
| Handle Length | 4.44 in. (113 mm) |
| Handle Material | Blue Plastic |
| Weight | 1.6 oz (45g) |
| Product Type | Kitchen Knife |
| Brand | Spyderco |
| Model | Counter Critter |
| Model # | K21PBL |
| Country of origin | China |
Related products
-

Oyster Knife Forschner New Haven Style, 2.75″ (Old Sku 44693) – 7.6399.3
$21.00 Add to cart -

Bread Knife, Slant Tip, Serrated Blade, Rosewood Handle, 7″ 40048
$49.00 Add to cart -

Kitchen Knife 5.8″ VG10 Blade, Black Corian Handle K11P
$229.00 Add to cart -

Güde die Messer The Knife Grenadill G-G888/26
$297.00 Add to cart

