M16 Carson Flipper 3″ Bead Blast Combo Tanto Blade, Black Stainless Steel Handle, Frame Lock M16-10S
$63.00
CRKT
Inspired by the M16® tactical knives, this is a straight up “no frills” folding EDC version of the legendary military knife. It claims victory over any day-to-day chores. An open build frame, stainless steel handles, and the signature Carson Flipper are ready for the field, home, or wherever the blade is deployed.
Designed by retired Sgt. Major Harold “Kit” Carson of Vine Grove, KY, the M16®-10S features a lot of the same DNA as the M-16® tactical folding knives but in the tough stainless steel (SS) handle variation. When duty called for a proven knife design platform made simple, tough and affordable, this was Kit’s answer.
A knife you can use every day, it comes equipped in both plain edge and Triple-Point™ Serrations, similar to our “Big Dog” M16® tactical models. The result is maximum blade strength and ability to saw through cord, webbing, nets or vegetation quickly. Not to mention the occasional letter from the mailbox.
The blade opens easily when you need it most. Just put your finger on the Carson Flipper. Flick your wrist. Then it all locks into place with a traditional frame lock mechanism. The flipper even doubles as an effective blade guard in the open position. Safety on? Check.
When it comes to the handle, the M16®-10S is a like a twin to the other M16® knives. Yet this is the stainless steel brother who likes a more classic style. With a standard removable stainless steel pocket clip it’s ready for transport—even if it’s just to the remote reaches of the garage.
Out of stock
| Overall Length | 7.00 in. (177.80 mm) |
| Blade Length | 3.06 in. (77.72 mm) |
| Blade Thickness | 0.10 in. (2.49 mm) |
| Blade Style | Hollow Tanto |
| Blade Steel | 8Cr14MoV, 58-59 HRC |
| Blade Finish | Bead Blast |
| Handle Length | 4.00 in. (101.60 mm) |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Weight | 2.60 oz. (73.71 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | CRKT |
| Model | M16 |
| Model # | M16-10S |
| Country of origin | China |
| Opening Method | Flipper |
| Lock Type | Frame Lock |
| Pocket Clip | 2 Position Clip |
Related products
-

Mini Leatherneck Tanto Fixed Blade 6.75″ Overall, Kray-Ex Handle, Secure-Ex Sheath 39LSAA
$39.00 Add to cartMini Leatherneck Tanto Fixed Blade 6.75″ Overall, Kray-Ex Handle, Secure-Ex Sheath 39LSAA
Cold Steel Knives
It is not the size of the dog in the fight that matters as much as the size of the fight in the dog! The Mini Leatherneck Series embodies this saying completely. Made from 8Cr13MoV steel and offered in three blade styles, each features a stainless steel guard with broad quillons to protect your fingers. The grip is made from Kray-Ex™ and is de-signed to be reminiscent of our larger Leatherneck models.
These knives come with a tough, sturdy Secure-Ex™ sheath that will accommodate a bead lan-yard or a Cold Steel® C-Clip. Best of all they are economically priced.
$39.00 -

Deschutes Fixed Blade Knives Combo Skinner, Caper and Sheath, Stainless Steel 1883COMBO
$169.00 Add to cartDeschutes Fixed Blade Knives Combo Skinner, Caper and Sheath, Stainless Steel 1883COMBO
Kershaw Knives
Meet the all-new, special edition, Deschutes Combo! You asked, and we listened! This fixed-blade combo pack does it all. Featuring a blaze orange, high-visability handle, D2 blade steel, and a nylon textile double sheath, this fixed-blade duo will surely be your new go-to for any adventure!
- D2 blade steel offers edge-holding capability, strength, and hardness; stonewashed finish helps hide use scratches
- Polypropylene handle is contoured for grip and comfort; blaze orange rubber overlay, thumb ramp, and lanyard hole
- Fixed blade hunting knife combo for skinning; full-tang construction
- Fitted nylon double sheath provides a durable and secure fit.
SKU: 1883COMBO Categories: Combo Packs & Sets, Fixed Knives & Knife Handle$169.00 -

Bugout CF-Elite AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Black Cerakote Plain Blade, Graphite Black CF-Elite Handle 535BK-2
$270.00 Add to cartBugout CF-Elite AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Black Cerakote Plain Blade, Graphite Black CF-Elite Handle 535BK-2
Benchmade Knives
The Bugout everyone has been waiting for. Blacked out from tip to tail, this Bugout will be a favorite amongst customers of all lifestyles. Re-engineered with Benchmade’s CF-Elite handle technology, the 535BK-2 weighs in slightly lighter than its predecessors, yet boasts greater rigidity under pressure. Just when you thought the Bugout couldn’t get any lighter.
$270.00 -

Free Range® Hunter Combination Pack Fixed Blade Knife 20402C
$79.00 Add to cartFree Range® Hunter Combination Pack Fixed Blade Knife 20402C
CRKT
Designed by Russ Kommer in Fargo, North Dakota
As a longtime Alaskan hunting and fishing guide, custom knife-maker Russ Kommer has pretty much seen it all over the years when it comes to outdoor knives. This Free Range Hunter series of hunting knives feature high hollow ground blades in clip and drop point blade styles.
- Lightweight Fixed Blade
- All-Weather Grip Handle
- Durable Reinforced Nylon Sheath.
2040 Fixed Blade / 2045 Folding Knife set.
$79.00




