Bugout CF-Elite AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Black Cerakote Plain Blade, Graphite Black CF-Elite Handle 535BK-2
$270.00
Benchmade Knives
The Bugout everyone has been waiting for. Blacked out from tip to tail, this Bugout will be a favorite amongst customers of all lifestyles. Re-engineered with Benchmade’s CF-Elite handle technology, the 535BK-2 weighs in slightly lighter than its predecessors, yet boasts greater rigidity under pressure. Just when you thought the Bugout couldn’t get any lighter.
In stock
Product Specifications
| Overall Length | 7.46 in. (18.95 cm) |
| Blade Length | 3.24 in. (8.23 cm) |
| Blade Thickness | 0.090 in. (2.29 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | CPM-S30V Stainless Steel, Black Cerakote, 58-60 HRC |
| Handle Length | 4.22 in. (10.72 cm) |
| Handle Thickness | 0.42 in. (10.67 mm) |
| Handle Material | CF-Elite |
| Weight | 1.8 oz. (51.03 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Bugout |
| Model # | 535BK-2 |
| Country of origin | USA |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | AXIS Lock |
| Pocket Clip | Black Oxide Stainless Steel, Reversible, Tip-Up |
Related products
-

Freek Folding Knife 3.6″ Black Cerakoted CPM-M4 Plain Blade, Black/Gray G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 560BK-1
$395.00 Add to cart -

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart -

Mini Osborne Folding Knife 2.92″ S30V Black Plain Blade, Black G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 945BK-1
$325.00 Add to cart -

Hinderer Slicer Flipper Knife 3.5″ CPM-20CV Satin/Stonewashed Plain Blade, Carbon Fiber with Titanium Back Handle, Frame Lock 0562CF
$450.00 Add to cart



