Freek Folding Knife 3.6″ Black Cerakoted CPM-M4 Plain Blade, Black/Gray G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 560BK-1
$395.00
Benchmade Knives
Form and function in the same package. The first variant in the Freek family brings together two incredibly durable materials, G10 and CPM-M4 steel. The gray and black layered G10 is milled to provide excellent grip and style, while the red G10 base layer and anodized aluminum barrel spacers bring an additional pop of color to the handles. The high-strength CPM-M4 blade is designed for hard use, pushing the limits of what the already tough Freek was meant to do. This knife is a true super Freek.
In stock
| Overall Length | 8.46 in. (21.49cm) |
| Blade Length | 3.60 in. (9.14cm) |
| Blade Thickness | 0.114 in. (2.896mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | CPM-M4, 62-64 HRC |
| Blade Finish | Coated |
| Handle Length | 4.86 in. ( 12.34cm) |
| Handle Material | G10(Gray and Black) |
| Weight | 4.30oz. ( 121.90g) |
| Sheath | No sheath |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Freek |
| Model # | 560BK-1 |
| Country of origin | USA |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | AXIS Lock |
| Pocket Clip | Tip-Up (Left/Right) |
Related products
-

Blur Folding Knife Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSWX
$249.00 Add to cartBlur Folding Knife Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSWX
Like all Blurs, the 1670NBSWX is equipped with a big, slightly recurved blade that’s ideal for multitasking. The blade shape offers both excellent slicing and piercing capabilities. High-performance Sandvik 14C28N stainless steel provides the Blur’s blade with corrosion resistance and excellent edge-holding ability. The stonewashed blade finish gives the surface a desirable roughened or scuffed look that helps hide scratches and fingerprints.
The handle is built of durable 6061-T6 anodized aluminum, which is sometimes described as “aircraft aluminum” since it is a common material used for aircraft fittings. It’s lightweight, extremely durable, and anodizes well so Kershaw can create colored handles that are scratch resistant and extra tough. Trac-Tec grip-tape inserts provide an extra-secure grip. The Blur’s inset liner lock ensures secure blade lock up during use.
For easy one-handed opening, the Blur is equipped with SpeedSafe® assisted opening. Just push on the built-in Thumb Stud. The reversible pocket clip lets you carry tip-up or tip-down comfortably.
$249.00 -

Cinder Folding Pocket 1.4 Sheepsfoot 3Cr13 Steel Blade Nylon Handle Black 1025FB36
$20.00 Add to cartCinder Folding Pocket 1.4 Sheepsfoot 3Cr13 Steel Blade Nylon Handle Black 1025FB36
The cinder is small enough to attach to your key chain, yet it’s still capable of doing most of the tasks you carry a knife for. From opening Packages to breaking down boxes, the cinder’s Got you covered. What’s more, you know the cinder is built for performance. For one thing, it’s designed by Rick Hinderer, well known for the real-world practicality of his knife designs. For another, it’s precision manufactured by Kershaw, known for the top-notch fit. And finish.
$20.00 -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cartE-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
Kershaw Knives
The Emerson “wave shaped opening feature” is a fast, effective, and impressive way to open your knife.
The patented Emerson “wave shaped feature,” a small wave-shaped tab on the top of the blade that’s built to catch on your pocket seam, opens the knife as you withdraw it from your pocket. This instant-open feature is a favorite among military, rescue, and law enforcement knife users.
But it does take a little practice.
Enter the Kershaw-Emerson E-Train, our “Emerson trainer” knife. The blade is unsharpened so you can safely practice using the “wave shaped opening feature” without endangering either your pocket or your fingers.
The E-Train’s G-10 front scale is in “safe-training blue” for easy identification. There’s a left/right reversible pocketclip so you can easily carry it with you to train whenever you have a spare moment.
SKU: 6034TRAINER Categories: Folding Knives, Trainers$59.00 -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Black G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160
$74.00 Add to cartFraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Black G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160
Kershaw Fraxion 1160. This contemporary and stylish knife has been designed by Danish custom knife and toolmaker, Jens Anso. He has designed the handle to have G-10 scales and carbon fiber overlays. This is a fantastic way to enhance beauty and make this knife lightweight- a fraxion less than most knives this size. The black wash finish on this 2.75 inch blade will help keep everday scratches to a minimum. The steel is made with 8CR13MoV with a black-oxide BlackWash finish. This does open the good old manual style- KVT manual opening- but there is a small flipper on the back as well. The Fraxion will be one knife you can not be without. Pocket clip can be changed from left to right. Even though this knife is a manual folder, it opens just as fast as an assisted opener thanks to the flipper on the back of the handle. In fact one of our staff mistaken this knife for an assisted opener when unpacking it for the first time!
$74.00



