Ken Onion Leek Assisted Flipper Knife 3″ Bead Blast Combo Blade, Stainless Steel Handle, Frame Lock1660ST 1660ST
$149.00
Kershaw Knives
The Kershaw Leek just may be the ideal EDC. With its 3-inch blade, the Leek is a good-sized knife, but not too big. The slim design makes it easy to carry and its razor-sharp blade of high-performance 14C28N means it can take care of a full range of cutting tasks. This Leek is all stainless steel with a sturdy frame lock. It opens one-handed with Kershaw’s assisted opening. Partially serrated blade adds cutting versatility.
- Everybody’s favorite EDC; Made in the USA
- 14C28N high-performance stainless steel blade holds its edge; partial serration is perfect for cutting rope or other fibrous material
- Stainless steel handle is contoured for comfort
- Kershaw’s assisted opening with convenient flipper; Tip-Lock secures blade when closed.
In stock
SKU: 1660ST
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7 in. (17.9 cm) |
| Blade Length | 3 in. (7.6 cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.29 mm) |
| Cutting Edge | Partially Serrated |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | 14C28N |
| Blade Finish | Bead-Blasted |
| Handle Length | 4 in. (10.2 cm) |
| Handle Thickness | 0.31 in. (8.08 mm) |
| Handle Material | 410 Stainless Steel |
| Handle Finish | Bead-Blasted |
| Weight | 3 oz. (85 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Leek |
| Model # | 1660ST |
| Country of origin | USA |
| Open mechanism | SpeedSafe Assist |
| Opening Method | Flipper, Dual Thumb Studs |
| Lock Type | Frame Lock |
| Pocket Clip | Reversible Right, Tip-Up/Down) |
Related products
-

Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Smoked Gray Plain Blade, Ranger Green Grivory Handle 535GRY-1
$270.00 Add to cart -

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain Blade, Camo Aluminum Handle 1670CAMO
$209.00 Add to cart -

Emerson CQC-11K Folding Knife 3.5″ Stonewashed Skinner Blade with Wave, Brown G10 and Steel Handle 6031
$89.00 Add to cart



