Honeybee Non-Locking Stainless Slip Joint Knife C137P
$29.00
Spyderco Knives
Spyderco’s micro-sized slipjoints are fully functional, impressively sharp folding knives that are very much at home on a keychain. Their stainless steel handles are the perfect palette for engraving or other embellishment and their Trademark Round Holes are much more user friendly than traditional nail nicks.
In stock
SKU: C137P
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 3.625 in. (92mm) |
| Blade Length | 1.625 in. (41mm) |
| Blade Thickness | 0.078 in. (1.9mm) |
| Cutting Edge | 1.375 in. (35mm); Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Full Flat |
| Blade Steel | 3Cr13 |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Length | 2.063 in. (52mm) |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Weight | 0.56 oz. (16 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Spyderco |
| Model | HoneyBee |
| Model # | C137P |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | Thumb Hole |
| Lock Type | Slip Joint |
Related products
-

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart -

Cinder Folding Pocket 1.4 Sheepsfoot 3Cr13 Steel Blade Nylon Handle Black 1025FB36
$20.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart


