Highball Two-Handed Folding Knife 2.8″ Two-Tone D2 Clip Point Blade, Gray PVD Stainless Steel Handle, Frame Lock 7010
$95.00
The classy Kershaw Highball (7010) features clean lines and a high-performance blade of D2 steel. This high-carbon tool steel is wear resistant, tough, and offers excellent edge retention. The blade has a two-toned finish: machine stain on the grinds and gray PVD on a recessed groove in the blade upper. This fully manual knife can be opened one-handed using the recessed groove in the handle like you would a thumb stud. But because there is no thumb stud, the Highball retains its streamlined look. The steel handle is contoured for a comfortable grip. A pop of blue comes from the custom trim ring that surrounds the pivot.
- A clean, classy EDC
- D2 high-carbon tool steel blade is highly wear resistant, tough, offers excellent edge retention
- All-steel handle is contoured for a comfortable grip
- Custom-designed pivot ring is anodized in light blue for a touch of color.
In stock
Product Specifications
| Overall Length | 6.75 in. (17.1 cm) |
| Blade Length | 2.8 in. (7.1 cm) |
| Blade Thickness | 0.119 in. (3.02 mm) |
| Blade Style | Plain Drop Point |
| Blade Steel | D2 |
| Blade Finish | Gray PVD coating with satin grind |
| Handle Length | 3.8 in. (9.9 cm) |
| Handle Material | Stainless steel |
| Handle Finish | Gray PVD coating |
| Weight | 2.9 oz. (84 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Highball |
| Model # | 7010 |
| Country of origin | China |
| Opening Method | Nail Nick |
| Lock Type | Frame Lock |
| Pocket Clip | Single-position (right, tip-up) |
Related products
-

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart -

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Black G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160
$74.00 Add to cart -

Grizzly Ridge AXIS Lock Hunting Knife Plain Edge Satin Blade with Warm Gray/Orange Handle 15061
$208.00 Add to cart



