Fruit Knife ST-100 (Sharp Point) KC-075
$19.00
Kanetsune Knives
This fruits knife is one of our best and long selling products as user-friendly carriable knife w/wooden sheath w/stopper.
The handle and the sheath are made of natural wild cherry wood.
The sheath has a “stopper” part not to remove easily. So that the sheath is moderate fitness for the blade.
Proudly made in SEKI Japan.
In stock
SKU: KC-075
Category: Kitchen Knives & Knife Sets
Product Specifications
| Overall Length | 7.60 in. (193mm) |
| Blade Length | 3.66 in. (93mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Flat |
| Blade Steel | 420J2 Stainless Steel |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Material | Wild Cherry Wood w/Plastic Bolster |
| Weight | 0.88oz. (25g) |
| Sheath | Wild Cherry Wood (Stopper: Plastic) |
| Weight w/Sheath | 1.23oz (35g) |
| Product Type | Kitchen Knife |
| Brand | Kanetsune |
| Model | Fruit Knife ST-100 (Sharp Point) |
| Model # | KC-075 |
| Country of origin | Seki, Japan |
Related products
-

Bread Knife, Slant Tip, Serrated Blade, Rosewood Handle, 7″ 40048
$49.00 Add to cart -

Peeling Knife 6 cm Curved Blade Red Handle 3033R
$9.00 Add to cart -

Old Hickory Grape Hook Field Knife 2.25″ Blade, Hardwood Handle 5170
$23.00 Add to cart -

Peeling Classic Knife 2.5″ (7 cm), Bird’s Beak Curved Blade 4062-7
$79.00 Add to cart
