Esee Dark Earth Izula W/ Complete Kit ESE-IZULA-DE-KIT
$159.00
The locals in Peru call the meanest, nastiest ant of the jungle by the name “Isula”. We know it as the Bullet Ant. The Bullet Ant is known to be independent, tough, light on its feet, and a real aggressive survivor – the IZULA knife is built the same way. This knife is designed to be the perfect lightweight survival kit or concealed carry knife.
The ESEE Izula is a no-nonsense tool that offers fixed blade strength and durability, yet is compact and lightweight (2.0 oz). The textured power coat is extremely durable, and will not wear off easily. This knife is perfect to include in a lightweight survival kit, or to use in a concealed carry situation. The lightweight slim-profile molded plastic sheath makes it perfect for neck or pocket carry. The 3 3/8″ handle gives medium sized hands a secure 4 finger grip. Improving your grip above the skeletized handle is easily achieved by adding factory handle scales, or our very popular custom G10 handle scales which are available in a wide variety of colors. Our custom scales bolt on easily, and will transform the function, feel, and appearance of your knife.
In stock
| Overall Length | 6.25 in. (15.87 cm) |
| Blade Length | 2.625 in. (6.67 cm) |
| Blade Thickness | 0.156 in. (0.4 cm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Flat |
| Blade Steel | 1095 Carbon Steel; 55~57 HRC |
| Blade Finish | Dark Earth Powder Coat |
| Handle Length | 3.375 in. (8.57 cm) |
| Weight | 2.0 oz. (56.7 g) |
| Sheath | Molded Plastic with Clip Plate |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | ESEE |
| Model | IZULA |
| Model # | ESE-IZULA-DE-KIT |
| Country of origin | USA |
Related products
-

TDI Law Enforcement Fixed Blade Knife 3-11/16″ Combat Black Serrated Edge Tanto 1485
$119.00 Add to cart -

Bird & Trout Fixed Knife 2.25″ Bead Blast Blade, Secure-Ex Sheath 20BTJ
$39.00 Add to cart -

Al Mar AM-6 Neck Knife 1.5″ Stonewashed Drop Point Blade, GFN Handle, Plastic Sheath 2345X
$36.00 Add to cart -

F118 Jager Fixed Blade Knife, Black G-10 4.5″ Stonewash F118-B
$138.00 Add to cart




