Al Mar AM-6 Neck Knife 1.5″ Stonewashed Drop Point Blade, GFN Handle, Plastic Sheath 2345X
$36.00
Timeless Al Mar Knives designs meet Kershaw’s precision manufacturing and meticulous fit and finish to bring you updated versions of some of the most iconic Al Mar Knives.
The AM-6 is a neck knife. The blade is quality 8Cr13MoV stainless steel with a handsome stonewashed finish. The handle is glass-filled nylon. The knife comes complete with a molded sheath and lanyard for easy carrying.
In addition to a dedication to the original designs, Kershaw kept two things in mind when creating these exciting Al Mar Knives: quality and value. They’re paying special attention to details. Yet they’re keeping the prices down on these classic knives — which means these brilliant Al Mar Knives are now readily available to a new generation of knife enthusiasts.
In stock
| Overall Length | 3.25 in. (8.25 cm) |
| Blade Length | 1.50 in. (3.8 cm) |
| Blade Thickness | 0.08 in. (2mm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | 3Cr13 Stainless Steel |
| Blade Finish | Stonewashed |
| Handle Material | Glass Filled Nylon |
| Weight | 1.8 oz. (51.0 g) |
| Sheath | Molded w/Lanyard |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | Kershaw |
| Model | AM-6 |
| Model # | 2345X |
| Country of origin | China |
Related products
-

TDI LDK Law Enforcement Boot / Neck Knife 1.7″ Blade 1478BP
$22.00 Add to cart -

Bird and Trout Fixed Blade Knife Walnut Handle 2.25″ Blade C-5/W
$80.00 Add to cart -

Lettuce Field Trimmer Fixed Knife 7.25″ Blade, Hardwood Handle 5250
$14.95 Add to cart -

Eldris Pocket-Size Fixed Knife 2.2″ 12C27 Blade, Red Polypropylene Handle, Plastic Sheath M-12648
$49.00 Add to cart


