S31 Criterion Collection Keychain Multi Tool Pocket Knife Black G10 Handle S31-B
$42.00
Ruike Knives
Compact and convenient for every day carry. Equipped with a stainless steel key ring and available multifunction tools, the S series is great for those every day tasks.
6 Tools:
- Blade
- Key ring
- Scissors
- Bottle opener
- Belt cutter
- Small screwdriver 4 mm.
In stock
SKU: S31-B
Categories: Folding Knives, Multi Tools
Product Specifications
| Overall Length | 4.80 in. (122 mm) |
| Blade Length | 2.1 in. (53 mm) |
| Blade Thickness | 0.08 in. (2 mm) |
| Blade Style | Plain Clip-point |
| Blade Steel | Sandvik 12C27, 60 HRC |
| Blade Finish | Polished |
| Handle Length | 2.7 in. (71 mm) |
| Handle Material | G10 |
| Weight | 1.83 oz. (52 g) |
| # of Tools: | 6 |
| Product Type | Multifunctional Knife |
| Brand | Ruike Knives |
| Model | Criterion Collection S31 |
| Model # | S31-B |
| Country of origin | China |
| Opening Method | Nail Nick |
| Lock Type | Slip Joint |
Related products
-

Mini Freek Folding Knife 3″ S90V Satin Plain Blade, Carbon Fiber Handle, True Red Accents, AXIS/Crossbar Lock 565-1
$480.00 Add to cart -

Emerson CQC-11K Folding Knife 3.5″ Stonewashed Skinner Blade with Wave, Brown G10 and Steel Handle 6031
$89.00 Add to cart -

Blur Folding Knife Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSWX
$249.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart


