Concierge Flipper 3.25″ Modified Drop Point Blade, Black G10 Handle, Liner Lock 4020
$85.00
Kershaw Knives
Like its namesake, known for discreetly and efficiently taking care of tasks for hotel guests, the new Kershaw Concierge will take care of all your pocketknife needs—discreetly and efficiently. Designed by Dmitry Sinkevich, the Concierge has a clean, refined look. A Decorative pivot adds interest without detracting from the knife’s lines. A crowned handle finish and inset pocketclip make the Concierge slim enough to be an easy EDC.
- The Concierge makes a refined EDC
- 8Cr13MoV high-quality blade steel, titanium carbo-nitride coating for enhanced corrosion resistance, sophisticated look
- Unique inset pocketclip slims the design, lets the knife slide easily in and out of your pocket
- Decorative pivot adds interest, maintains Concierge’s clean look.
In stock
SKU: 4020
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7.25 in. (18.4 cm) |
| Blade Length | 3.25 in. (8.3 cm) |
| Blade Thickness | 0.106 in. (2.7 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Blade Finish | Ti Carbo-Nitride Coating |
| Handle Length | 4.25 in. (10.8 cm) |
| Handle Thickness | 0.54 in. (13.7 mm) |
| Handle Material | G10 |
| Weight | 3.7 oz. (105 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Concierge |
| Model # | 4020 |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | Flipper |
| Lock Type | Liner Lock |
| Pocket Clip | Single-Position Recessed (Right, Tip-Up) |
| Pivot Assembly | Manual KVT ball bearings |
Related products
-

Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-3V Gray Cerakote Plain Tanto Blade Black Grivory® Handle 537GY
$280.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart -

Freek Folding Knife 3.6″ Black Cerakoted CPM-M4 Plain Blade, Black/Gray G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 560BK-1
$395.00 Add to cart



