Classic Serrated Utility Knife 5” (14 cm) 1040101614
$165.00
Wusthof Knives
The perfect companion at brunch or for preparing your packed lunch! Thanks to its fine, serrated edge, the WÜSTHOF Classic Serrated Utility Knife not only cuts cleanly through sandwich rolls without tearing, but it is also suitable for vegetables (such as firm tomatoes), fruit, or dry sausages. This serrated utility knife is ideally found alongside the WÜSTHOF Classic Soft Cheese Knife or the WÜSTHOF Classic Hard Cheese Knife.
Good For
Bread roll, Firm and softer fruit & vegetables, Pizza.
In stock
SKU: 1040101614
Category: Kitchen Knives & Knife Sets
Product Specifications
| Overall Length | 9 in. (22.86 cm) |
| Blade Length | 5 in. (14 cm) |
| Blade Width | 0.8 in. (2 cm) |
| Cutting Edge | Serrated |
| Blade Steel | High Carbon Stainless Steel X50CrMoV15; 58 HRC |
| Handle Material | Triple Riveted POM, Ergonomic, Full-Tang |
| Product Type | Serrated Utility Knife |
| Brand | Wusthof |
| Model | Classic |
| Model # | 1040101614 |
| Country of origin | Germany |
Related products
-

Silverpoint Steak Knife 5″ (13 cm) 4041
$28.00 Add to cart -

Oyster Knife 3″ Boston Style (Old Sku 44694) 7.6399.4
$21.00 Add to cart -

Utility Kitchen Knife 6.5″ Serrated Blade, Blue Polypropylene Handle K04SBL
$59.00 Add to cart -

Oyster Knife Forschner New Haven Style, 2.75″ (Old Sku 44693) – 7.6399.3
$21.00 Add to cart

