Classic Peeling Knife 2.75″ (7 cm) 1040102207
$130.00
Wusthof Knives
The small, handy WÜSTHOF Classic 2 3/4″ Peeling Knife — also known as a turning knife — is particularly useful for peeling and cleaning round fruits and vegetables. Its short, curved, bird’s-beak-shaped blade makes it easy to quickly and precisely peel produce like potatoes or apples. This peeling knife is also the ideal helper for detailed food prep, such as a decorative fruit plate.
In stock
SKU: 1040102207
Category: Kitchen Knives & Knife Sets
Product Specifications
| Overall Length | 6.6 in. (16.8 cm) |
| Blade Length | 2.75 in (7 cm) |
| Blade Width | 0.8 in (2 cm) |
| Blade Thickness | 0.04 in. (1mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Steel | High Carbon Stainless Steel X50CrMoV15; 58 HRC |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Length | 3.5 in (9 cm) |
| Handle Material | Triple Riveted POM, Ergonomic, Full-Tang |
| Weight | 2.15 oz. (61 g) |
| Product Type | Peeling Knife |
| Brand | Wusthof |
| Model | Classic |
| Model # | 1040102207 |
| Country of origin | Germany |
Related products
-

Peeling Classic Knife 2.5″ (7 cm), Bird’s Beak Curved Blade 4062-7
$79.00 Add to cart -

Bread Knife, Slant Tip, Serrated Blade, Rosewood Handle, 7″ 40048
$49.00 Add to cart -

Utility Kitchen Knife 6.5″ Serrated Blade, Blue Polypropylene Handle K04SBL
$59.00 Add to cart -

Paring Knife Serrated Green Handle 3003G
$9.00 Add to cart

