CEO Bamboo Gentleman’s Folding Knife 3.11″ Black Stonewashed Plain Blade, Yellow GRN Handle, Liner Lock 7096YGK
$68.00
CRKT Knives
A knife that’s dressed for success.
At first glance, it could be mistaken for a pen tucked into a shirt pocket, that’s exactly the way the CEO folding knife was designed. A supremely low profile and no corners cut on usability and ergonomics, this design embodies the working spirit of everyday carry.
- Easy To Sharpen: High carbon stainless steel blade takes an edge well
- Fast Opening: Recessed thumbstud with IKBS™ ball bearing pivot deploys the blade fast
- Easy Closing: Liner lock can be easily closed with one hand
- Strong And Lightweight: Glass reinforced nylon handle is durable and lightweight
- Low Profile: Slim clip fits comfortably in pocket.
In stock
SKU: 7096YGK
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7.63 in. (193.68 mm) |
| Blade Length | 3.11 in. (78.92 mm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.18 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | 8Cr13MoV |
| Blade Finish | Stonewash |
| Handle Length | 4.45 in. (112.98 mm) |
| Handle Material | Glass-Reinforced Nylon |
| Weight | 2.20 oz. (62.37g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | CRKT |
| Model | CEO Bamboo |
| Model # | 7096YGK |
| Country of origin | China |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | Liner Lock |
| Pocket Clip | Tip-Down, Right Carry |
Related products
-

Grizzly Ridge AXIS Lock Hunting Knife Plain Edge Satin Blade with Warm Gray/Orange Handle 15061
$208.00 Add to cart -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Olive Drab Aluminum Handle, Liner Lock1670OLBLK
$189.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3-3/8″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKSTX
$209.00 Add to cart



