Cathode Assisted Flipper Knife 2.25″ Stonewashed Tanto Blade, Stainless Steel Handle, Frame Lock SpeedSafe 1324
$47.00
Kershaw Knives
The Cathode isn’t ultra-fancy, just ultra-functional. The 2.25-inch tanto blade is great for slicing and piercing. A top grind adds a touch of style, while heavy jimping on the spine ensures a secure grip—especially when you need to choke up on the blade for detail work. The blade opens with a flipper and our Kershaw’s assisted opening, so one-handed opening is a breeze. And, since it’s a flipper knife, it’s perfect for left- or right-handed users.
- A slim, sharp design from Kershaw and Rick Hinderer
- 4Cr14 blade steel with handsome stonewashed finish
- Stainless steel handle, cold-forged with a repeating pattern for good looks and enhanced grip
- Simple one-handed opening with Kershaw’s assisted opening and flipper.
In stock
| Overall Length | 5.5 in. (14 cm) |
| Blade Length | 2.25 in. (5.7 cm) |
| Blade Thickness | 0.094 in. (2.4 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | American Tanto |
| Blade Steel | 4Cr14 |
| Blade Finish | Stonewash |
| Handle Length | 3.25 in. (8.3 cm) |
| Handle Thickness | 0.35 in. (8.9 mm) |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Finish | Hot-Stamped Texture |
| Weight | 2.7 oz. (77 g) |
| Brand | Kershaw |
| Model | Cathode |
| Model # | 1324 |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | SpeedSafe Assist |
| Opening Method | Flipper |
| Lock Type | Frame Lock |
| Pocket Clip | Reversible (Right/Left, Tip-Up) |
Related products
-

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cartFraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
Kershaw Knives
The Fraxion, from Kershaw and Danish custom knife and toolmaker, Jens Anso, is a proven hit—and a great choice for the knife user who prefers a contemporary look and a compact size. And now it’s available with a BlackWashed blade and tan G10 handle with carbon fiber overlay.
The black-and-tan Fraxion is a slim, sleek design that weighs in at a “Fraxion” of the weight of other comparable knives. The lighter weight is thanks to the streamlined design as well as to the light-yet-strong G10 handles with a handsome carbon fiber overlay. An inset liner lock secures the blade open during use while also helping keep down the overall weight and maintaining the handle’s comfortable slimness.
The clip-point blade features a top swedge and a good-looking BlackWash finish. Built of 8CR13MoV stainless steel, the blade offers a sharp, long-lasting edge for day-to-day tasks. The Fraxion is a manual knife, but can be opened quickly, easily, and one-handed with the built-in flipper.
For convenient left- or right-handed carry, the Fraxion is equipped with a reversible deep-carry pocket clip, enabling it to ride comfortably low in the pocket.
$74.00 -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cartBugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
Benchmade Knives
The Bugout® was designed for the modern outdoor adventurer, incorporating the lightest, best performing materials in an extremely slim yet ergonomic package. It is built with a blue Grivory handle and a satin finished blade with a plain cutting edge.
The Benchmade Bugout high-performance CPM-S30V blade sports a partial swedge to provide a finer point, and comes fitted with blue anodized dual thumb studs for easy one-handed operation. The comfortable Grivory handle has been textured on either side for added grip without being abrasive. Comes complete with an oversized lanyard hole and reversible deep-carry clip for convenient EDC.
$255.00 -

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cartCrooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
Benchmade
This Crooked River knife brings a traditional shape combined with modern technology that pushes the preconceived notions of what a hunting knife should be.
SKU: 15080-2 Category: Folding Knives$450.00 -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLK
$209.00 Add to cartBlur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLK
Kershaw Knives
This is one of the original Kershaw Blurs, the Blur that started it all.
This Kershaw Ken Onion Blur, Model 1670BLK, has a black Sandvik 14C28N DLC coated stainless steel 3 3/8 inch blade with a black anodized aluminum handle. The Speed-Safe torsion bar assisted opening allow this knife to be opened with one push. When closed this 4.2 oz. Kershaw knife is 4.5 inches long.
For easy one-handed opening, the Blur is equipped with SpeedSafe assisted opening. A short push on the thumb stud overcomes the resistance built into the torsion bar in the SpeedSafe mechanism. The SpeedSafe takes over and the blade moves out of the handle quickly and easily. One-handed opening is easy with SpeedSafe. The pocket clip is reversible for your choice of tip-up or tip-down carry. There’s even a pre-drilled lanyard hole.
SKU: 1670BLK Category: Folding Knives$209.00



