Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Desert Verde Cerakote Plain Blade, Rust Orange Grivory Handle 535TN-10
$234.00
Benchmade Knives
When the asphalt turns to off-road, and you’re shifting it into 4WD — that’s when you know you’re in a rig that’s looking for adventure. Whether wearing dust from the desert or covered in an earthy tone that reflects the landscape where it plays, those custom overlanding vehicles inspired the new Grivory color on the 535TN-10 Bugout®. Donning Rust Orange Grivory handle scales with orange anodized thumb stud and barrel spacers and a CPM-S30V steel blade with a Desert Verde Cerakote finish, this lightweight EDC and an overland rig go on an adventure together like boots and a trail.
In stock
SKU: 535TN-10
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7.46 in. (18.95cm) |
| Blade Length | 3.235 in. (8.22cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.29mm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | CPM-S30V Stainless Steel; 58~60 HRC |
| Blade Finish | Desert Verde Cerakote |
| Handle Length | 4.22 in. (10.72cm) |
| Handle Thickness | 0.42 in. (10.67mm) |
| Handle Material | Rust Orange Grivory® |
| Weight | 1.80 oz. (51.03 g) |
| Product Type | Folding Knive |
| Brand | Benchmade |
| Model | Bugout |
| Model # | 535TN-10 |
| Country of origin | USA |
| Lock Type | AXIS® Lock |
| Pocket Clip | Mini Deep Carry, Reversible, Tip-Up |
Related products
-

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart -

Blur Folding Knife Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSWX
$249.00 Add to cart -

Mini Freek Folding Knife 3″ S90V Satin Plain Blade, Carbon Fiber Handle, True Red Accents, AXIS/Crossbar Lock 565-1
$480.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSW
$199.00 Add to cart



