Bolo Machete with Safe-T-Grip Handle, Ferro Fire Steel and Sharpener SCHBOLO
$75.00
Schrade Bolo Machete (SCHBOLO) from an American manufacturer is a solidly made machete with a slightly curved, massive stainless steel blade, equipped with a functional nylon sheath, stiffened with a special kydex blade cover, ferrocerium flint and a diamond plate sharpener.
It is armed with a 35-centimeter 3Cr13MoV stainless steel blade with a thickness of 3.9 mm, coated with titanium nitride for better protection against corrosion and external factors.
The handle linings are made of a uniform Safe-T-Grip® rubber, ensuring non-slip properties and a secure grip even in adverse weather conditions.
A shoulder carry sheath is included for an easier carrying option. The sheath is equipped with a removable storage pouch extra large ferro rod and a sharpening stone.
In stock
| Overall Length | 21.3 in. (54 cm) |
| Blade Length | 14 in. (35.5 cm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Steel | Titanium Coated 3Cr13 Stainless Steel |
| Handle Length | 7.3 in. (18.5 cm) |
| Handle Material | Safe-T-Grip® |
| Weight | 1 lb. 10.8 oz. |
| Sheath | Nylon |
| Product Type | Machete |
| Brand | Schrade |
| Model | BOLO |
| Model # | SCHBOLO |
| Country of origin | USA |
Related products
-

Molded Hard Nylon Sheath for Tomahawk HDN-F01
$47.00 Add to cart -

Emerson CQC-11K Folding Knife 3.5″ Stonewashed Skinner Blade with Wave, Brown G10 and Steel Handle 6031
$89.00 Add to cart -

Camp 10 Fixed 10″ 65Mn Carbon Steel Blade, Tan Rubber Handle, GRN Sheath 1077TAN
$96.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart





