Barrage AXIS-Assisted Folding Knife 3.6″ Black Tanto Combo Blade, Black Valox Handle 583SBK
$355.00
Benchmade Knives
The Barrage® is the first to feature the AXIS® Assist. They offer quick, one-handed opening and can be operated equally with either hand. Made in USA.
IMPORTANT NOTICE! Due to CBSA restrictions (Customs Notice 18-01), Benchmade knives may have broken seals due to inspection at the Canadian border.
In stock
SKU: 583SBK
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 8.35 in. |(21.21cm) |
| Blade Length | 3.60 in. (9.14cm) |
| Blade Thickness | 0.121 in. (3.07mm) |
| Blade Style | Partially Serrated Tanto |
| Blade Steel | 154CM, 58-61 HRC |
| Blade Finish | Coated |
| Handle Length | 4.75 in. (12.07cm) |
| Handle Material | Valox (Black) |
| Weight | 4.51oz. (127.86g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Barrage |
| Model # | 583SBK |
| Country of origin | USA |
| Open mechanism | AXIS-Assist |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | AXIS-Assist Lock |
| Pocket Clip | Reversible Tip-Up |
Related products
-

Hinderer Slicer Flipper Knife 3.5″ CPM-20CV Satin/Stonewashed Plain Blade, Carbon Fiber with Titanium Back Handle, Frame Lock 0562CF
$450.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart -

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cart -

Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Smoked Gray Plain Blade, Ranger Green Grivory Handle 535GRY-1
$270.00 Add to cart



