Predator Fixed Blade Green Handle Leather Sheath PDT-5/G10-GN
Katz Knives
In stock
SKU: PDT-5/G10-GN
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Overall Length | 9 in. (22.86cm) |
| Blade Length | 4.5 in. (11.43cm) |
| Blade Steel | 9Cr18MoV Stainless Steel |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Material | Green Sculpted G10 |
| Weight | 5.43 oz. (154 g) |
| Sheath | Brown Leather Belt |
| Weight w/Sheath | 7.76 oz. (220 g) |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | Katz |
| Model | Predator 5 |
| Model # | PDT-5/G10-GN |
| Country of origin | China |
Related products
Alamo Bowie 10” XT-75 Stainless Blade Crown Stag Handle CB-10/CR