Micra Black Multi Tool 64320181N
$40.00
Leatherman
A knife, tweezers, file, spring-action scissors and more packed into a 1.8 oz. keychain-sized multi-tool.
The Leatherman Micra is our most popular mini-tool with anglers, hobbyists and those who can appreciate the best spring-action scissors around. Personal care features that fit on your key chain are just part of what makes the Micra truly unique. Ten useful tools are packed into this tiny, lightweight Leatherman. Perfect for a tackle box, pocket, purse, fanny pack, or sewing kit, the Micra makes a great gift.
Features
-
Key Ring AttachmentA split ring loop for attaching a tool to a key ring, allowing the user to keep their multi-tool handy at all times.
Tools
- 420HC Knife
- Spring-action Scissors
- Flat/Phillips
- Ruler (4.7 in | 12.0 cm)
- Nail Cleaner
- Tweezers
- Bottle Opener
- Nail File
- Medium Screwdriver
- Extra-small Screwdriver.
Out of stock
Product Specifications
| Overall Length | 4.2 in. (10.6 cm) |
| Blade Length | 1.6 in. (4.06 cm) |
| Handle Length | 2.5 in. (6.5 cm) |
| Weight | 0.8 oz. (51 g) |
| # of Tools: | 10 |
| Product Type | Multi Tool |
| Brand | Leatherman |
| Model | Micra |
| Model # | 64320181N |
| Country of origin | USA |
| Material | 420HC Stainless Steel |
| Thickness | 0.37 in. (0.93 cm) |
| Width | 0.75 in. (1.9 cm) |
Related products
-

Select Fire Multi-Function Folding Knife 3.375″ Bead Blast Plain Blade, GRN Handle, Liner Lock 1920
$75.00 Add to cart -

Moneyclip Red Multi Tool Pocket Knife 2.91″ Closed (Old Sku 53739) – 0.6540.10R-X1
$67.00 Add to cart -

S31 Criterion Collection Keychain Multi Tool Pocket Knife Black G10 Handle S31-B
$42.00 Add to cart -

Dime Micro Multi-Tool Red 30-000417
$40.00 Add to cart


