M21 Special Forces Drop Point with Veff Serrations Designed by Kit Carson M21-12SFG
CRKT
Designed by the late legendary knifemaker Harold “Kit” Carson of Vine Grove, Kentucky, the M21™-12SFG offers a combination of Carson-series features requested by military procurement specialists years ago. As a retired Sgt. Major, Kit was happy to oblige. Crafted from high-carbon stainless steel with exclusive, patented, Veff Serrations™, the 3” blade is ideal for cutting rope and fibrous materials. Add to that a black corrosion-resistant blade finish and you’re good to go through anything.
The next generation, the latest in the legacy.
How Automated Liner Safety Works
In stock
| Overall Length | 7.38 in. (187.33 mm) |
| Blade Length | 3.11 in. (79.07 mm) |
| Blade Thickness | 0.12 in. (3.00 mm) |
| Blade Style | Hollow Drop Point |
| Blade Steel | 1.4116, 59 HRC |
| Blade Finish | Corrosion Resistant Coating |
| Handle Length | 4.23 in. (107.49 mm |