Kiridashi Fixed Knife 2.25 Blade Black/Red Handle KE010
$39.00
The Kensei Kiridashi Red and Black Fixed Blade with Kydex Sheath features a 5cm, 3Cr13 stainless steel Kiridashi blade with a stonewash finish.
This compact, all purpose neck knife has textured black G-10 handle scales with red G-10 accents, stainless steel hardware, and an extended tang construction with a lanyard slot.
It’s 15.2cm overall and includes a custom red Kydex sheath with a Kanji etch, a ball chain lanyard, and a belt clip. Designed by Kensei Christopher J. Rossman.
In stock
SKU: KE010
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Overall Length | 6 in. (15.24cm) |
| Blade Length | 2.25 in. (5.72cm) |
| Blade Style | Kiridashi |
| Blade Steel | 3Cr13 Stainless Steel |
| Blade Finish | Stonewash |
| Handle Material | Black and Red G10 |
| Weight | 2.65 oz. (75 g) |
| Sheath | Black and Red Kydex Belt |
| Weight w/Sheath | 4.66 oz. (132 g) |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | Kensei |
| Model | Kiridashi |
| Model # | KE010 |
| Country of origin | China |
Related products
-

ErgoHunter Waterfowler Pro Fixed Blade Knife 0492RWS-B
$145.00 Add to cart -

Altitude Knife, Drop-Point Blade, Plain Edge, Orange G10 Handle 15200ORG
$283.00 Add to cart -

Lettuce Field Trimmer Fixed Knife 7.25″ Blade, Hardwood Handle 5250
$14.95 Add to cart -

Hybrid Hook Clampack Fixed Knife HK-30NC
$80.00 Add to cart



