Kapsule EDC Pocket Knife, 1.9″ Spear Point Blade, Manual Opening, Sliding Button Lock, Black 1190
$66.00
Kershaw Knives
The Kapsule is easy to cut with, easy to carry, and easy on the eyes. Designed by Jens Anso, this unique Kershaw opens with an out-the-front, manual sliding mechanism, securing the blade with a button lock. Its single-edge, spear point blade is safe and easy to use, making it an excellent box cutter. Despite its utility, the Kapsule doesn’t look like a knife at first, a perfect non-threatening carry. The pivot, backspacer, and lanyard hole are highlighted with a blue PVD coating, and the handle features unique machining. This simple, yet effective Kershaw delivers utility in a convenient, compact package.
Features
- Manual out-the-front opening with sliding mechanism; button lock
- 8Cr13MoV blade takes a sharp edge and is easy to re-sharpen when needed; stonewashed finish helps hide use scratches
- Eye-catching, yet practicaJens Anso design
- Unique texturing on handle; blue PVD pivot, backspacer, and lanyard hole
- Single-position, deep-carry pocket clip allows for a subtle, comfortable carry in the pocket.
In stock
SKU: 1190
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 5 in. (12.7 cm) |
| Blade Length | 1.9 in. (4.8 cm) |
| Blade Thickness | 0.108 in. (2.75 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Spear Point |
| Blade Steel | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Blade Finish | Stonewash |
| Handle Length | 3.25 in. (8.3 cm) |
| Handle Thickness | 0.42 in. (10.7 mm) |
| Handle Material | Glass-Filled Nylon |
| Weight | 2.0 oz. (57 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Kapsule |
| Model # | 1190 |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | Sliding Button |
| Lock Type | Sliding Button Lock |
| Pocket Clip | Tip-Down, Right Carry |
Related products
-

Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Smoked Gray Plain Blade, Ranger Green Grivory Handle 535GRY-1
$270.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSW
$199.00 Add to cart -

Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-3V Gray Cerakote Plain Tanto Blade Black Grivory® Handle 537GY
$280.00 Add to cart



