K-2 Bushcraft Fixed Blade Knife Satin Bohler N690 SS Blade Black Canvas Micarta Handle Black Leather Belt Sheath 1329-TGRF1-U1
$199.00
This fixed blade bushcraft knife is 9.25″ (23.5cm) overall. 4.5″ (11.43cm) satin finish Bohler N690 stainless blade. Black canvas micarta handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Green liners. Black leather belt sheath. Made in Spain.
In stock
SKU: 1329-TGRF1-U1
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Overall Length | 9.25 in. (23.5cm) |
| Blade Length | 4.5 in. (11.43cm) |
| Blade Width | 1.18 in. (3 cm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | Bohler N690 Stainless Steel; 56~58 HRC |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Material | Black Canvas Micarta |
| Weight | 0.82 lb. |
| Sheath | Black Leather Belt |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | J&V Adventure Knives |
| Model | K-2 Bushcraft |
| Model # | 1329-TGRF1-U1 |
| Country of origin | Spain |
Related products
-

SOCP Dagger 3.22″ Black Blade, Sand Sheath 176BKSN
$185.00 Add to cart -

Eldris Fixed 2.2″ 12C27 Blade, Black Polypropylene Handle, Plastic Sheath M-12647
$49.00 Add to cart -

Bird and Trout Fixed Blade Knife Walnut Handle 2.25″ Blade C-5/W
$80.00 Add to cart -

Lettuce Field Trimmer Fixed Knife 7.25″ Blade, Hardwood Handle 5250
$14.95 Add to cart


