JetPack Assisted Flipper Knife 2.75″ Stonewash Tanto Blade, Stainless Steel Handle with Black GFN Overlays, Liner Lock1401
$57.00
Kershaw Knives
The unique, angular Jetpack boosts its way into the Kershaw lineup with an array of features. This liner lock folder is highly efficient at piercing cuts with its tanto blade. Complete everyday work tasks efficiently with its ergonomic grip. A glass-filled nylon overlay adds a unique look to the steel handle. This Starter Series knife is upgraded with 8Cr13MoV blade steel for a longer-lasting edge. When it comes to work task possibilities, the sky is the limit with the Jetpack.
- Exciting Starter Series design; glass-filled nylon overlay for added thickness
- Opens quickly and easily with assisted opening and built-in flipper
- 8Cr13MoV blade steel offers good corrosion resistance, high strength; stonewashed finish helps hide use scratches
- Reversible pocketclip for left/right carry; lanyard hole.
In stock
SKU: 1401
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 6.5 in. (16.5 cm) |
| Blade Length | 2.75 in. (7 cm) |
| Blade Thickness | 0.11 in. (2.79 in.) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | American Tanto |
| Blade Steel | 8Cr13MoV |
| Blade Finish | Stonewash |
| Handle Length | 3.75 in. (9.5 mm) |
| Handle Thickness | 0.51 in. (12.95 mm) |
| Handle Material | Stainless steel, glass-filled nylon overlay |
| Handle Finish | Stonewash |
| Weight | 2.9 oz. (82 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | JetPack |
| Model # | 1401 |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | SpeedSafe Assist |
| Opening Method | Flipper |
| Lock Type | Liner Lock |
| Pocket Clip | Reversible Deep-Carry (Right/Left, Tip-Up) |
Related products
-

Emerson CQC-11K Folding Knife 3.5″ Stonewashed Skinner Blade with Wave, Brown G10 and Steel Handle 6031
$89.00 Add to cart -

Grizzly Ridge AXIS Lock Hunting Knife Plain Edge Satin Blade with Warm Gray/Orange Handle 15061
$208.00 Add to cart -

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Tanto Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670TBLKST
$209.00 Add to cart



