Hunter Folding Knife Finger Grooved 0110BRSFG-B
$105.00
The 110 Folding Hunter is a classic and traditional favorite! Buck’s Folding Hunter was created in 1963 when Al Buck decided that a revolutionary locking blade knife was needed by outdoorsmen who wanted a sturdy knife but did not want to carry a long, fixed blade knife. He was right and the result proved to be the key to the company’s future.
The challenge was to combine the strengths of other folding knives with locking mechanisms into a good-looking, reliable product. It wasn’t easy, but after a series of refinements, the Model 110 was unveiled. Within six months, this innovation was the hottest knife in the industry.
The Folding Hunter, after over 50 years, is still one of America’s best-selling knives, this variant includes finger grooves on the frame for a more secure grip.
In stock
| Overall Length | 8.625 in. (21.91 cm) |
| Blade Length | 3.75 in. (9.5cm) |
| Blade Thickness | 0.12 in. (3 mm) |
| Blade Style | Clip Point |
| Blade Steel | 420HC Stainless Steel |
| Handle Length | 4.875 in. (12.4 cm) |
| Handle Material | Crelicam Ebony Wood |
| Weight | 7.2 oz. (205 g) |
| Sheath | Black Leather |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Buck |
| Model | Hunter |
| Model # | 0110BRSFG-B |
| Country of origin | USA |
| Opening Method | Nail Nick |
| Lock Type | Lock Back |
Related products
-

Emerson CQC-11K Folding Knife 3.5″ Stonewashed Skinner Blade with Wave, Brown G10 and Steel Handle 6031
$89.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Tanto Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670TBLKST
$209.00 Add to cart -

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart -

Mini Osborne Folding Knife 2.92″ S30V Black Plain Blade, Black G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 945BK-1
$325.00 Add to cart


