F815 Hornet Black G10 Fixed Blade Knife F815-B
$70.00
Ruike Knives
The short and bold blade produces unmatched leverage while the hollowed handle significantly reduces the overall weight.
With a textured G10 handle the Hornet performs exceedingly well in any setting. The knife also comes with a rugged sheath for convenient carrying and maintenance.
In stock
SKU: F815-B
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Overall Length | 7.48 in. (19 cm) |
| Blade Length | 3.35 in. (8.5 cm) |
| Blade Thickness | 0.14 in (3.5 mm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Flat |
| Blade Steel | Sandvik 14C28N Stainless Steel, 58-60 HRC |
| Blade Finish | Stonewash |
| Handle Length | 4.13 in. (10.5 cm) |
| Handle Material | G10 |
| Weight | 3.70 oz (105 g) |
| Sheath | ABS plastic |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | Ruike |
| Model # | F815-B |
| Country of origin | China |
Related products
-

Al Mar AM-6 Neck Knife 1.5″ Stonewashed Drop Point Blade, GFN Handle, Plastic Sheath 2345X
$36.00 Add to cart -

Hybrid Hook Clampack Fixed Knife HK-30NC
$80.00 Add to cart -

Eldris Pocket-Size Fixed Knife 2.2″ 12C27 Blade, Red Polypropylene Handle, Plastic Sheath M-12648
$49.00 Add to cart -

Alamo Bowie 10” XT-75 Stainless Blade Crown Stag Handle CB-10/CR
$429.00 Add to cart


