Honeybee Micro-Size Non-Locking Folding Knife 1.67″ Black Oxide Plain Blade and Stainless Steel Handle, Slipjoint C137BKP
$36.00
Spyderco
Our micro-sized slipjoints are fully functional cutting tools small enough to fit on a keychain. Their Trademark Round Holes proudly identify them as Spyderco knives and offer convenient, fingernail-free opening. Painstakingly crafted from stainless steel, the HoneyBee is now available in a handsome all-black finish. Both the blade and handle have a durable black oxide coating that accentuates its no-nonsense functionality.
Out of stock
| Overall Length | 3.71 in. (94 mm) |
| Blade Length | 1.67 in. (42 mm) |
| Blade Thickness | 0.063 in. (1.6 mm) |
| Blade Style | Full Flat Drop Point |
| Blade Steel | 3Cr13 Stainless Steel |
| Blade Finish | Black Oxide Coated |
| Handle Length | 2.06 in. (52 mm) |
| Handle Material | Black Oxide Coated Stainless Steel |
| Weight | 0.6 oz. (17 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Spyderco |
| Model | Honeybee |
| Model # | C137BKP |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | Thumb Hole |
| Lock Type | Slipjoint |
Related products
-

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain Blade, Camo Aluminum Handle 1670CAMO
$209.00 Add to cartBlur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain Blade, Camo Aluminum Handle 1670CAMO
Kershaw Knives
Kershaw Blur is a well known classic due to distinctive characteristics and qualities that we have all come to love. Now we can also get it with camouflaged handle. The Blur is proudly Made in the USA.
Like all Blurs, the 1670CAMO is equipped with a big, slightly recurved blade that’s ideal for multitasking. The blade shape offers both excellent slicing and piercing capabilities. The blade is made of Sandvik 14C28N stainless blade with DLC -Diamond-Like Carbon coating. Both the steel and coating help to prevent corrosion of the blade.
The handle is light weight and durable, made with 6061-T6 anodized aluminum and Trac-Tec grip-tape inserts to help secure your grip. Double studs to help open the blade. Black pocket clip can be changed from tip up to tip down. Lanyard hole on the end. There are variations to the color of the camouflages and this is done by the manufacturer- there is no choice in what is in the boxes. Some are darker green and some are more olive and some are more lighter green. Please appreciate the differences in the model that you receive, it is unique to each one made.
$209.00 -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cartBugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
Benchmade Knives
The Bugout® was designed for the modern outdoor adventurer, incorporating the lightest, best performing materials in an extremely slim yet ergonomic package. It is built with a blue Grivory handle and a satin finished blade with a plain cutting edge.
The Benchmade Bugout high-performance CPM-S30V blade sports a partial swedge to provide a finer point, and comes fitted with blue anodized dual thumb studs for easy one-handed operation. The comfortable Grivory handle has been textured on either side for added grip without being abrasive. Comes complete with an oversized lanyard hole and reversible deep-carry clip for convenient EDC.
$255.00 -

Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-3V Gray Cerakote Plain Tanto Blade Black Grivory® Handle 537GY
$280.00 Add to cartBailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-3V Gray Cerakote Plain Tanto Blade Black Grivory® Handle 537GY
Benchmade Knives
Looking to fly under the radar? The slim and ultralight design of the Bailout® offers users an optimal strength-to-weight ratio. Black Grivory handles, a tanto CPM-3V blade, and aluminum pommel complete a package that cuts weight while maintaining durability. The Bailout®: Two ounces of confidence to your kit.
SKU: 537GY Category: Folding Knives$280.00 -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLK
$209.00 Add to cartBlur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLK
Kershaw Knives
This is one of the original Kershaw Blurs, the Blur that started it all.
This Kershaw Ken Onion Blur, Model 1670BLK, has a black Sandvik 14C28N DLC coated stainless steel 3 3/8 inch blade with a black anodized aluminum handle. The Speed-Safe torsion bar assisted opening allow this knife to be opened with one push. When closed this 4.2 oz. Kershaw knife is 4.5 inches long.
For easy one-handed opening, the Blur is equipped with SpeedSafe assisted opening. A short push on the thumb stud overcomes the resistance built into the torsion bar in the SpeedSafe mechanism. The SpeedSafe takes over and the blade moves out of the handle quickly and easily. One-handed opening is easy with SpeedSafe. The pocket clip is reversible for your choice of tip-up or tip-down carry. There’s even a pre-drilled lanyard hole.
SKU: 1670BLK Category: Folding Knives$209.00




