H2O Fixed 3.5″ N680 Opposing Bevel Combo Blade 112SBK-BLK
$240.00
Benchmade Knives
This dive knife was originally developed for an elite military program. Designed and manufactured in the USA with Austrian blade steel.
Keep your Benchmade knives adjusted and finely tuned for smooth function using the BlueLube Knife Cleanser, and BlueLube Lubricant.
In stock
SKU: 112SBK-BLK
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Overall Length | 8.07 in. (20.50cm) |
| Blade Length | 3.50 in. (8.89cm) |
| Blade Thickness | 0.124 in. (3.15mm) |
| Cutting Edge | Partially Serrated |
| Blade Steel | N680, 57-59 HRC |
| Handle Thickness | 0.59 in. (14.99mm) |
| Weight | 3.20oz. (90.72g) |
| Sheath | Plastic, Plastic with locking |
| Weight w/Sheath | 1.40oz. (39.69g) - sheath only |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | Benchmade |
| Model | H2O |
| Model # | 112SBK-BLK |
| Country of origin | USA |
Related products
-

Alamo Bowie 10” XT-75 Stainless Blade Crown Stag Handle CB-10/CR
$429.00 Add to cart -

TDI Astro MP Fixed Blade Knife 2.313″ AUS-8A Gray Plain Blade, Blue Zytel Handle, Hard Plastic Sheath 1480SF
$80.00 Add to cart -

SOCP Dagger 3.22″ Black Blade, Sand Sheath 176BKSN
$185.00 Add to cart -

F118 Jager Fixed Blade Knife, Black G-10 4.5″ Stonewash F118-B
$138.00 Add to cart




