Gladius Polypropylene Training Sword 92BKGMZ
$89.00
Martial Artists have known a simple truth for ages: If your ultimate goal is to wield a sharp blade safely and effectively, you need to supplement your training with a tool that approximates the size, feel and heft of a blade, yet minimizes the possibility of causing grievous, permanent injury to yourself or your training partner. This concept was implemented by many cultures, including the ancient Romans, who used wooden swords to train their gladiators. The only problem was that wooden training tools can rot, crack, chip or splinter and could not be used in all weather conditions.
Cold Steel’s solution to these dilemmas was to design a line of synthetic polymer substitutes. Low in cost and unaffected by all but the most extreme temperatures, they are waterproof, weatherproof and astonishingly durable.
This tough polypropylene Galdius Trainer is an ideal practical sword for re-enactors of the Roman period.
In stock
| Overall Length | 31 in. (78.8 cm) |
| Blade Length | 22 in. (55.9 cm) |
| Blade Thickness | 0.75 in. (19 mm) |
| Handle Length | 9.2 in. (22.9 cm) |
| Product Type | Trainer |
| Brand | Cold Steel |
| Model | Sword |
| Model # | 92BKGMZ |
| Country of origin | USA |
| Material | Polypropylene |
Related products
-

Provoke Kinematic Folding Karambit Trainer 2.47″ 420J2 Unsharpened Blade, Blue Grivory Handle 4041T
$149.00 Add to cart -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart -

Training Staff 54 inches Overall 91ES
$66.00 Add to cart -

Balicki Escrima Trainer 28″ Overall Blade 1/8″ Thick 91EA
$33.00 Add to cart
