Gentleman’s Lockback Pocket Knife Steel Blade White Micarta Handle GT/WM
$180.00
It is a small lockback folding knife with an ATS-34 Stainless Steel 2.13″ blade, Stainless bolster(s) and White Smooth Bone Handle.
In stock
SKU: GT/WM
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 5.43 in. (14 cm) |
| Blade Length | 2.13 in. (5.41cm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | ATS-34 Stainless Steel; 60 HRC |
| Blade Finish | Mirror |
| Handle Length | 3.3 in. (8.59cm) |
| Handle Material | White Smooth Micarta |
| Weight | 0.28 lb |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Katz |
| Model | Gentleman's Knife |
| Model # | GT/WM |
| Country of origin | Japan |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | Lock Back |
Related products
-

Mini Freek Folding Knife 3″ S90V Satin Plain Blade, Carbon Fiber Handle, True Red Accents, AXIS/Crossbar Lock 565-1
$480.00 Add to cart -

Chaparral Folding Knife 2.79″ CTS-XHP Satin Plain Blade, Birdseye Maple Wood Handle, Lockback C152WDP
$280.00 Add to cart -

Mini Osborne Folding Knife 2.92″ S30V Black Plain Blade, Black G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 945BK-1
$325.00 Add to cart -

Hinderer Slicer Flipper Knife 3.5″ CPM-20CV Satin/Stonewashed Plain Blade, Carbon Fiber with Titanium Back Handle, Frame Lock 0562CF
$450.00 Add to cart


