Gentleman’s Lockback Folding Knife Stag Handle GT/ST
$229.00
The blade is stamped ATS-34 Made In Japan on the front and Katz Chandler, AZ U.S.A. The total length of the knife is 5 7/8″. The blade measures 2 5/8″. The knife closed measures 3 7/16″. Stainless bolster(s).
Blue composition gift box with red form insert.
In stock
SKU: GT/ST
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 5.875 in. (14.92 cm) |
| Blade Length | 2.625 in. (6.67cm) |
| Blade Steel | ATS-34 Stainless Steel |
| Handle Length | 3.438 in. (8.73 cm) |
| Handle Material | Stag |
| Weight | 0.14 pounds |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Katz |
| Model | GT/ST |
| Country of origin | Japan |
| Lock Type | Lockback |
Related products
-

Blur Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSW
$199.00 Add to cart -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3-3/8″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKSTX
$209.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart

