Gentleman’s Folding Knife Mother Of Pearl Mop Handle GT/BP
$209.00
It is a small lockback folding knife with an ATS-34 Stainless Steel 2.13″ blade, Stainless bolster(s) and Black Pearl Handle.
In stock
SKU: GT/BP
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 5.43 in. (14 cm) |
| Blade Length | 2.13 in. (5.41cm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | ATS-34 Stainless Steel; 60 HRC |
| Blade Finish | Mirror |
| Handle Length | 3.3 in. (8.59cm) |
| Handle Material | Black Pearl |
| Weight | 0.3 lb |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Katz |
| Model | Gentleman's Knife |
| Model # | GT/BP |
| Country of origin | Japan |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | Lock Back |
Related products
-

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cart -

Chaparral Folding Knife 2.79″ CTS-XHP Satin Plain Blade, Birdseye Maple Wood Handle, Lockback C152WDP
$280.00 Add to cart -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Black G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160
$74.00 Add to cart


