Full Immunity AXIS Folding Knife 2.49″ Aegir Damasteel Wharncliffe Blade, Unidirectional Carbon Fiber Handle 290-241
$800.00
Benchmade Knives
Following the introduction of the Immunity™ family, the 290-241 Full Immunity™, a new Gold Class limited variant, offers a unique build for the collector looking for a tactical yet compact EDC knife.
For quick, compact utility, the 290-241 Full Immunity™ is easily deployed from concealment. This sub-compact folder is a shot in the arm of unique, ultra-premium materials, featuring Ægir patterned Damasteel® in a Wharncliffe blade style, unidirectional Carbon Fiber handles scales with an understated black wood-grain effect, and bright Sapphire Blue accents including the beaded lanyard for easy retrieval. The 290-241 Full Immunity™ is only available through December 31, 2024.
In stock
SKU: 290-241
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 5.94 in. (15.09cm) |
| Blade Length | 2.49 in. (6.32cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.29mm) |
| Blade Style | Wharncliffe |
| Blade Steel | Ægir patterned Damasteel®; 60~62 HRC |
| Blade Finish | Etched |
| Handle Length | 3.46 in. (8.79cm) |
| Handle Thickness | 0.5 in. (2.7mm) |
| Handle Material | Black Unidirectional Carbon Fiber |
| Weight | 2.01oz | 56.98g |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Full Immunity |
| Model # | 290-241 |
| Country of origin | USA |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | AXIS® Lock |
| Pocket Clip | Mini Deep Carry, Reversible, Tip-Up |
Related products
-

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3-3/8″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKSTX
$209.00 Add to cart -

Chaparral Folding Knife 2.79″ CTS-XHP Satin Plain Blade, Birdseye Maple Wood Handle, Lockback C152WDP
$280.00 Add to cart -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart




