Zero Tolerance Knives
Carry the 0545 in stylish blue, available in limited quantities at authorized dealers. Its slim profile features a blue carbon fiber front handle for a comfortable and light carry. But the manual KVT folder is also sized appropriately for serious cutting tasks. Even better, the two-tone blade measures at an extra slicey 0.09 inches and uses a full-width flat grind. Its CPM MagnaCut blade steel is balanced with premium edge retention, toughness, and corrosion resistance. This ZT Original is a clean design with no visible pocket clip screws. Yet the minimal deep-carry clip is reversible for left or right carry. As a bonus, the pivot screw is anodized with a matching blue finish. Grab one while they last, because when they sell out at dealers, they’re gone.
- Made in the USA; Factory Special Series
- Blade opens easily and smoothly with KVT ball-bearing system with washers and flipper
In stock
| Overall Length | 7.5 in. (19.1 cm) |
| Blade Length | 3.2 in. (8.1 cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.3 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Clip Point |
| Blade Steel | CPM MagnaCut; 60~63 HRC |
| Blade Finish | Stonewashed finish Flats, Satin finish Grinds |
| Handle Length | 4.3 in. (10.9 cm) |
| Handle Thickness | 0.375 in. (9.5 mm) |