Druid Fixed 10.43′ Overall, Drop Point Satin Blade Knife, Black TPE Handle, Leather Sheath Druid240
$144.00
The Druid 240 is an outdoor knife whose blade is best suited for skinning. The wide drop point blade is extremely durable and is able to withstand heavy loads. The blade thickness of this model (.2″) is just like the largest models in the Druid series. The Druid 240 is an effective tool for any hunter.
The entire Druid series of knives have full tang construction, thereby providing maximum reliability and durability. The handle, made of thermoplastic elastomer, is comfortable with both bare hands and gloves. Each knife includes a leather sheath that is fitted with a flexible belt loop, allowing for practical and comfortable carry, even in the seated position.
Features
- Full tang construction
- Glass breaker
- High quality leather sheath
- Deep handle grooves for added grip.
In stock
Product Specifications
| Overall Length | 10.23 in. (26 cm) |
| Blade Length | 5 in. (12.7 cm) |
| Blade Thickness | 0.24 in. ( 5.2 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | 9Cr18MoV Stainless Steel; 58~59 HRC |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Length | 5.4 in. ( 13.7 cm) |
| Handle Thickness | 0.80 in. (2.03 cm) |
| Handle Material | Thermoplastic Elastomer |
| Weight | 9.1 oz. (258 g) |
| Sheath | Leather |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | Srteel Will Knives |
| Model | Druid |
| Model # | Druid240 |
| Country of origin | China |
Related products
-

Mora of Sweden Pro Precision Fixed Blade Knife 2.95″ Stainless Steel Blade, Purple and Black TPE Rubber Handle 12247
$24.00 Add to cart -

Grandpa’s Favorite Fixed 3.15″ Drop Point Blade Knife, Stag Scales 2845
$229.00 Add to cart -

SOCP Dagger 3.22″ Black Blade, Sand Sheath 176BKSN
$185.00 Add to cart -

Hybrid Hook Clampack Fixed Knife HK-30NC
$80.00 Add to cart


