Work Sharp EDC Edge Maintenance Tool 50030
$68.00
Benchmade
Out of stock
| Overall Length | 8.02 in. (20.37 cm) |
| Weight | 1.31 oz. (37.14 g) |
| Product Type | Tool |
| Brand | Benchmade |
| Model | Edge Maintenance Tool |
| Model # | 50030 |
| Country of origin | USA |
| Pocket Clip | Mini Deep-Carry |
| Pivot Assembly | Blue anodized pivot collars |
| Thickness | 0.647 in. (16.43 mm) |
| Length | 4.35 in. (11.05 cm) |
Related products
-

Redi-Edge Dog Tag Knife Sharpener with Black Anodized Aluminum Body MR81009
$29.00 Add to cartRedi-Edge Dog Tag Knife Sharpener with Black Anodized Aluminum Body MR81009
3″ x 1 3/4″ x 1/4″. Black aluminum body with Duromite cutter sharpening inserts. Hardened ceramic surface is chemically bonded to the body. Side of sharpener has “V” groove for sharpening fish hooks, broad heads and other pointed objects. Black nylon slip pouch. Easy to use. Conveniently fits in pocket. Designed for everyday use. Rust resistant. Hang packaged. Made in the USA.
SKU: MR81009 Category: Sharpening Kits, Rods, Blocks & Stones$29.00 -

Field Sharpening System 3-in-1 CCD4
$43.00 Add to cartField Sharpening System 3-in-1 CCD4
Smith’s 3-in-1 Sharpener can handle all of your sharpening needs. It features pre-aligned carbide blades, which are reversible and replaceable, for quick edge setting capabilities. The Fine 750-grit Interrupted Surface Diamond Stone provides a quick razor sharp edge on any knife or tool. A pair of specially shaped teardrop ceramic rods provide multi-use sharpening capabilities, everything from standard to serrated edges along with hooks and tools. The protective storage lid also serves as a hand guard, and the ceramic rods fit securely into a compartment in the bottom of the base for safe and easy storage.
SKU: CCD4 Category: Sharpening Kits, Rods, Blocks & Stones$43.00 -

6-Piece Compound Set – Brown Tripoli Medium Cut MR546
$9.00 Add to cart6-Piece Compound Set – Brown Tripoli Medium Cut MR546
Six pieces. Medium cut. Use on copper, brass bronze, zinc, aluminum. Bulk Packed.
SKU: MR546 Category: Sharpening Kits, Rods, Blocks & Stones$9.00 -

Arkansas Sharpening 4″ Natural Soft Stone Wooden Storage Box 80040
$19.00 Add to cartArkansas Sharpening 4″ Natural Soft Stone Wooden Storage Box 80040
GATCO uses 100% natural Arkansas stone mined from Novaculite quarries that are carefully cut to size and skillfully finished to insure flatness.
Soft stone sharpeners will not leave scratches on your blade.
Novaculite, highly regarded by craftsmen worldwide, has a unique crystalline structure which allows it to polish the cutting edge as it sharpens.2″ wide x 4″ long x .5″ high (51mm x 100mm x 12.5mm).SKU: 80040 Category: Sharpening Kits, Rods, Blocks & Stones$19.00


