Delica 4 Folding Knife 2-7/8″ VG10 Satin Combo Blade, Stainless Steel Handle, Lockback C11PS
$159.00
Spyderco Knives
The stainless steel Delica 4 fills your palm with a handful of steel yet doesn’t seem weighty or unwieldy. Knife Knuts who prefer something heavier and stouter seem to gravitate to steel handled knives. Since the handle surface is flat and smooth it offers an ideal palette for engraving or personalizing your knife.
As part of Spyderco’s CQI (Constant Quality Improvement) philosophy the C11SS now offers improved ergonomics added to the blade’s spine is slip resistant jimping, a larger thumb hole, a stronger thicker tip and a new 4-way clip design (R/L reversible and Tip-up/Tip-down). The saber-ground blade is VG-10 and is available in a PlainEdge, SpyderEdge or CombinationEdge™.
In stock
SKU: C11PS
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7.15 in. (182mm) |
| Blade Length | 2.95 in. (75mm) |
| Blade Thickness | 0.098 in. (2.5mm) |
| Cutting Edge | 2.56 in. (65mm); Partially Serrated |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Saber |
| Blade Steel | VG-10 |
| Handle Length | 4.20 in. (107mm) |
| Handle Material | Stailess Steel |
| Weight | 4.0 oz (113 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Spyderco |
| Model | Delica 4 |
| Model # | C11PS |
| Country of origin | Japan |
| Opening Method | Thumb Hole |
| Lock Type | Lock Back |
| Pocket Clip | Tip-Up/Down |
Related products
-

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart -

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Black G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160
$74.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart




