Delica 4 Folding Knife 2-7/8″ VG10 Black Combo Blade, Black FRN Handle C11PSBBK
$146.00
This version of the popular Spyderco Delica 4 has a non-reflective VG-10 blade that is coated with black titanium carbonitride and is flat saber-ground, has a strong tip and large 13mm opening hole. Added to the blade’s spine is slip resistant jimping.
Phosphor bronze washers smooth out the open/close action and the clip is upgraded to a four-way tip-up, tip-down, left- or right-handed clip.
The fiberglass reinforced nylon handles come molded with Bi-Directional Texturing® for preferred traction and improved ergonomics. Inside the Spyderco Delica’s handle dual skeletonized stainless steel liners make the knife stronger without adding weight and make an anchor for all external and internal components to attach through adding sturdiness and rigidity.
In stock
| Overall Length | 7.11 in. (181mm) |
| Blade Length | 2.9 in. (74mm) |
| Blade Thickness | 0.098 in. (2.5mm) |
| Cutting Edge | 2.56 in. (65mm); Partially Serrated |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Flat |
| Blade Steel | VG-10 |
| Blade Finish | Black Titanium Carbonitride |
| Handle Length | 4.25 in. (108mm) |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Nylon (FRN) |
| Handle Finish | Black |
| Weight | 2.6 oz. (74g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Spyderco |
| Model | Delica 4 |
| Model # | C11PSBBK |
| Country of origin | Japan |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | Thumb Hole |
| Lock Type | Back Lock |
| Pocket Clip | Tip-Up/Tip-Down (Left/Right Carry |
Related products
-

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLK
$209.00 Add to cart -

Chaparral Folding Knife 2.79″ CTS-XHP Satin Plain Blade, Birdseye Maple Wood Handle, Lockback C152WDP
$280.00 Add to cart -

Grizzly Ridge AXIS Lock Hunting Knife Plain Edge Satin Blade with Warm Gray/Orange Handle 15061
$208.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKST
$209.00 Add to cart



