Delica 4 Flat Ground 2-7/8″ VG10 Satin Plain Blade, Gray FRN Handle C11FPGY
$137.00
In 1990, Spyderco’s original Delica® helped revolutionize pocketknife design as one of the first lightweight, clip-carry folders. More than 30 years and four generations later, it is one of the most widely recognized knives in the world and still sets the standard for its breed.
These knives have the famous features of Spyderco folding knives. The thumb hole helps you to open the blade quickly. The solid back lock locks the blade in the open position after which it is safe to use.
Delica 4 FRN Gray Flat Ground Plainis a lightweight fourth-generation Delica folder with a full flat grind. This cut has reduced the weight of the knife and improved cutting properties. Folder available with cladding in black, blue, brown, gray, orange, purple and green. Reinforced fully dismountable construction combined with torx screws (facilitates cleaning, adjustment of the folder) and also clip mounted in four position (4-way clip positions). Thanks to improved ergonomics and design, the knife gained rigidity, functionality and aesthetics.
In stock
| Overall Length | 7.11 in. (181mm) |
| Blade Length | 2.9 in. (74mm) |
| Blade Thickness | 0.098 in. (2.5mm) |
| Cutting Edge | 2.56 in. (65mm); Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Grind | Flat |
| Blade Steel | VG-10 |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Length | 4.25 in. (108mm) |
| Handle Material | Polymer |
| Handle Finish | Grey |
| Weight | 2.4 oz. (68g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Spyderco |
| Model | Delica 4 |
| Model # | C11FPGY |
| Country of origin | Japan |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | Thumb Hole |
| Lock Type | Back Lock |
| Pocket Clip | Tip-Up/Tip-Down (Left/Right Carry |
Related products
-

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart -

Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Smoked Gray Plain Blade, Ranger Green Grivory Handle 535GRY-1
$270.00 Add to cart -

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart



