Covalent DuraLock KVT Flipper Knife 3.2″ D2 BlackWashed Drop Blade, Gray Glass-Reinforced Nylon Handle, Reversible Bayonet Clip, AXIS/Crossbar Lock 2042
$97.00
Kershaw Knives
There’s chemistry in the air, because the Covalent is love at first sight. This mid-size folder features a comfortable glass-filled nylon handle with stylish, textured pockets. The Covalent deploys using a flipper on manual KVT ball bearings. The strong DuraLock secures the blade in place using a solid steel crossbar. A drop point blade with a flat grind and D2 steel make it a go-to cutter during work tasks. To close the knife, pull back on the ambidextrous DuraLock, and your fingers will never enter the path of the edge. An extra-deep-carry pocket clip is reversible for left or right carry. It’s all-business. It’s reliable. The Covalent is undeniably irresistible.
- Mid-size everyday carry
- DuraLock secures the blade open using a solid steel crossbar; pull the ambidextrous lock back to safely close the knife
- D2 high-carbon tool steel is highly wear resistant, tough, offers excellent edge retention; black-oxide finish
- Opens easily with KVT ball-bearing system and a flipper
- Extra deep-carry pocketclip is easily reversible for left/right carry; lanyard hole.
In stock
SKU: 2042
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7.6 in. (19.3 cm) |
| Blade Length | 3.2 in. (8.1 cm) |
| Blade Thickness | 0.107 in. (2.7 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | D2 |
| Blade Finish | Black-oxide BlackWash™ coating |
| Handle Length | 4.4 in. (11.2 cm) |
| Handle Thickness | 0.49 in. (12.4 mm) |
| Handle Material | Glass-Filled Nylon |
| Weight | 2.8 oz. (79 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Covalent |
| Model # | 2042 |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | KVT Ball Bearings |
| Lock Type | DuraLock |
| Pocket Clip | Reversible Extra-Deep-Carry (Right/Left, Tip-Up) |
Related products
-

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3-3/8″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKSTX
$209.00 Add to cart -

Mini Osborne Folding Knife 2.92″ S30V Black Plain Blade, Black G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 945BK-1
$325.00 Add to cart -

Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Smoked Gray Plain Blade, Ranger Green Grivory Handle 535GRY-1
$270.00 Add to cart




