Classic Hollow Edge Santoku Knife 5” (14 cm) 1040131314
$185.00
Wusthof Knives
The Santoku is an innovative style of chef’s knife specific to Japan. With its nimble blade and superb balance, the WÜSTHOF Classic 5″ Hollow Edge Santoku knife the perfect tool for almost any kitchen task, from chopping fresh herbs to boning fish to slicing meat. What’s more, the hollow-edge allows small air pockets to form during slicing, which prevents food from sticking to the blade. The Classic Hollow Edge Santoku is indispensable in kitchens around the world.
Good For
Cabbage, Fish, Fruit, Head of lettuce, Herbs, Meat, Dry or semi-dry sausage, Vegetables.
In stock
SKU: 1040131314
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Overall Length | 9.84 in. (25 cm) |
| Blade Length | 5.5 in. (14 cm) |
| Blade Width | 1.6 in. (4 cm) |
| Blade Thickness | 0.07 in. (1.9 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Steel | High Carbon Stainless Steel X50CrMoV15; 58 HRC |
| Handle Material | Triple Riveted POM, Ergonomic, Full-Tang |
| Weight | 4.16 oz. (118 g) |
| Product Type | Santoku with Hollow Edge |
| Brand | Wusthof |
| Model | Classic |
| Model # | 1040131314 |
| Country of origin | Germany |
Related products
-

Mini Presidio II Ultra Folding Knife 3.20″ S30V Black Cerakote Plain Blade, Milled Black CF-Elite Handle 575BK-1
$194.00 Add to cart -

TDI Astro MP Fixed Blade Knife 2.313″ AUS-8A Gray Plain Blade, Blue Zytel Handle, Hard Plastic Sheath 1480SF
$80.00 Add to cart -

Eldris Fixed 2.2″ 12C27 Blade, Black Polypropylene Handle, Plastic Sheath M-12647
$49.00 Add to cart -

Lucas Burnley Akari Fixed Plain Blade Knife, Cord Wrapped Handle, Molded Sheath 2480
$79.00 Add to cart


