Classic Hollow Edge Craftsman Fixed Blade Knife 7” (17 cm) 1040134318
$239.00
Wusthof Knives
Inspired by farm-to-table cooking, the Craftsman is a hybrid design combining the features of a chef’s knife, curved boning knife, and slicing knife. Forged from a single piece of high-carbon, stain-free steel, its blade is sharpened by WÜSTHOF’s proprietary PEtec (Precision Edge Technology), which ensures a 20% sharper blade with twice the edge retention. A wide belly helps for rocking cuts, the clip-point tip facilitates easy maneuvering around joints for de-boning and filleting, and the hollow-edge design allows for smooth, precise carving and slicing.
Good For
Vegetables, Fruits, Meat, Fish.
In stock
SKU: 1040134318
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Blade Length | 7.00 in. (18 cm) |
| Blade Width | 1.6 in. (4 cm) |
| Blade Steel | High Carbon Stainless Steel X50CrMoV15; 58 HRC |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Material | Triple Riveted POM, Ergonomic, Full-Tang |
| Weight | 6.7 oz. (188 g) |
| Product Type | Chef's Knife |
| Brand | Wusthof |
| Model | Classic |
| Model # | 1040134318 |
| Country of origin | Germany |
Related products
-

Bird & Trout Fixed Knife 2.25″ Bead Blast Blade, Secure-Ex Sheath 20BTJ
$39.00 Add to cart -

TDI Astro MP Fixed Blade Knife 2.313″ AUS-8A Gray Plain Blade, Blue Zytel Handle, Hard Plastic Sheath 1480SF
$80.00 Add to cart -

F118 Jager Fixed Blade Knife, Black G-10 4.5″ Stonewash F118-B
$138.00 Add to cart -

Hybrid Hook Hunter Knife 4″ Fixed Blade with Gut Hook HK-30N
$69.00 Add to cart

