Classic Hollow Edge Chai Dao Fixed Blade Knife Stainless Steel 7″ (17 cm) 1040135617
$234.00
Wusthof Knives
The WÜSTHOF Classic 7″ Hollow Edge Chai Dao combines the shape of a Santoku with that of a Chinese chopping knife. However, it adopts not only the form, but also the functionalities of the two models. Thanks to the slightly curved shape of the blade, the Chai Dao is suitable for both cutting and chopping, especially for a fluid rock-chop. As this knife is particularly finely ground towards the cutting edge it should not be used for chopping bones.
In stock
SKU: 1040135617
Category: Fixed Knives & Knife Handle
Product Specifications
| Overall Length | 11.61 in. (29.5 cm) |
| Blade Length | 7 in. (17.78 cm) |
| Blade Width | 2.2 in (5.6 cm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Steel | High Carbon Stainless Steel X50CrMoV15; 58 HRC |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Length | 4.5 in. (11.43 cm) |
| Handle Material | Triple Riveted POM, Ergonomic, Full-Tang |
| Weight | 7.8 oz. (221 g) |
| Product Type | Cleaver |
| Brand | Wusthof |
| Model | Chai Dao |
| Model # | 1040135617 |
| Country of origin | Germany |
Related products
-

Lucas Burnley Akari Fixed Plain Blade Knife, Cord Wrapped Handle, Molded Sheath 2480
$79.00 Add to cart -

Bob Terzuola HWY Rescue Fixed Knife 2065
$79.00 Add to cart -

Al Mar AM-6 Neck Knife 1.5″ Stonewashed Drop Point Blade, GFN Handle, Plastic Sheath 2345X
$36.00 Add to cart -

Lettuce Field Trimmer Fixed Knife 7.25″ Blade, Hardwood Handle 5250
$14.95 Add to cart

