Clark Fork Folding Fillet Knife 5.94″ Satin Blade, Black and Green GFN Handle, Nylon Sheath 3085
$25.00
CRKT Knives
Open the blade of Ken Steigerwalt’s Clark Fork fillet knife and you’re in business. Then fold the extended tail into the handle for an innovative way to secure the lock up for those larger tasks. You’re then ready to fillet up some fish for your delicious dinner. When you’re finished with the knife, it folds down to tacklebox size and includes a nylon sheath for supremely easy storage. Break down your catch quickly and effectively with the Clark Fork folding fillet knife.
In stock
Product Specifications
| Overall Length | 10.94 in. (277.88 mm) |
| Blade Length | 6.03 in. (153.16 mm) |
| Blade Thickness | 0.06 in. (1.42 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Fillet |
| Blade Steel | 5Cr13MoV Stainless Steel, 53-55HRC |
| Blade Finish | Satin |
| Handle Length | 7.13 in. (180.98 mm) |
| Handle Material | Glass Reinforced Nylon | Plastic |
| Weight | 1.80 oz. (51.03 g) |
| Sheath | Woven Nylon |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | CRKT |
| Model | Clark Fork |
| Model # | 3085 |
| Country of origin | China |
| Lock Type | Tail Lock |
Related products
-

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSW
$199.00 Add to cart -

Blur Folding Knife Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSWX
$249.00 Add to cart -

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cart





