Cinder Keychain Folding Knife 1.4″ Stonewashed Blade, Zytel Handle, Liner Lock 1025X
$20.00
Kershaw Knives
The Cinder is keychain-ready, multi-function, and not at all “scary.” Designed by custom knifemaker Rick Hinderer, the Cinder is the ultimate box cutter and handy mini knife. It has plenty of style and cutting power, but in a smaller “keychain” size so you can take it almost anywhere. The Cinder’s durable, practical black glass-filled nylon handle is tough and easy care.
- Most versatile keychain pocketknife ever
- Durable glass-filled nylon handles
- 3Cr13 blade steel; stonewashed finish adds provides matte look, hides use scratches
- Upswept blade puts edge in convenient cutting position; enables full 3-finger grip for secure cutting
- Includes bottle opener—because you know you need one.
In stock
Product Specifications
| Overall Length | 4 in. (10.2 cm) |
| Blade Length | 1.4 in. (3.6 cm) |
| Blade Thickness | 0.088 in. (2.25 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Sheepsfoot |
| Blade Steel | 3Cr13 |
| Blade Finish | Stonewash |
| Handle Length | 2.6 in. (6.6 cm) |
| Handle Thickness | 0.34 in. (8.7 mm) |
| Handle Material | Glass-Filled Nylon |
| Weight | 0.9 oz. (25.5 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Cider |
| Model # | 1025X |
| Country of origin | China |
| Open mechanism | Manual |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | Liner Lock |
| Pocket Clip | Key Ring |
Related products
-

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Tanto Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670TBLKST
$209.00 Add to cart -

Mini Osborne Folding Knife 2.92″ S30V Black Plain Blade, Black G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 945BK-1
$325.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain Blade, Camo Aluminum Handle 1670CAMO
$209.00 Add to cart -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart



