Chive Assisted Flipper Knife 1.9″ Bead Blast Plain Blade, Pink Aluminum Handle, Liner Lock 1600PINK
$139.00
Kershaw Knives
The small, but mighty Chive is perfect for pocket, pack, purse, or briefcase carry. Yet even at this small size, it can handle just about any cutting task you ask it to—from opening packages to cutting duct tape. Kershaw’s assisted opening make it easy to open with just a quick pullback on the built-in flipper. Makes a great gift for mom or sister—or anyone who appreciates a small, capable pocketknife.
- It’s small, pocket-perfect—pink—and Made in the USA
- Under 2-inch blade; high-carbon 420HC blade steel; bead-blasted blade finish for an attractive matte look
- Lightweight aluminum handle anodized in popular pink
- Safety Tip-Lock keeps blade closed during transport; carries right-side, tip-down.
In stock
SKU: 1600PINK
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 4.8 in. (9.9 cm) |
| Blade Length | 1.9 in. (4.9 cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in (2.3 mm) |
| Blade Style | Clip Point |
| Grind | Hollow |
| Blade Steel | 420HC stainless steel |
| Blade Finish | bead-blasted |
| Handle Length | 2.9 in. (7.3 cm) |
| Handle Material | 6061-T6 pink anodized aluminum |
| Weight | 1.5 oz. (42.5 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Chive |
| Model # | 1600PINK |
| Country of origin | USA |
| Open mechanism | SpeedSafe assisted |
| Opening Method | Flipper |
| Lock Type | Liner Lock |
| Pocket Clip | Single-position (Right, Tip-Down) |
Related products
-

Cinder Folding Pocket 1.4 Sheepsfoot 3Cr13 Steel Blade Nylon Handle Black 1025FB36
$20.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLK
$209.00 Add to cart -

Mini Osborne Folding Knife 2.92″ S30V Black Plain Blade, Black G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 945BK-1
$325.00 Add to cart -

Freek Folding Knife 3.6″ Black Cerakoted CPM-M4 Plain Blade, Black/Gray G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 560BK-1
$395.00 Add to cart



