Chill Folding Knife 3.125″ Bead Blast Plain Blade, Black G10 Handle, Liner Lock 3410
$53.00
Designed by world famous knife maker RJ Martin. The Chill is a slim, lightweight, inexpensive everyday carry with a manual open blade, capable of handling nearly any cutting chore.
The narrow, drop-point blade offers versatile cutting ability and comes razor sharp right out of the box. The slim profile of the Chill and its miniscule weight make it a great choice for comfortable and discrete carry.
In stock
SKU: 3410
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7 in. (17.8 cm) |
| Blade Length | 3.1 in. (7.9 cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.29 mm) |
| Blade Style | Plain Drop Point |
| Blade Steel | 8Cr13MoV |
| Blade Finish | Bead-blasted finish |
| Handle Length | 3.9 in. (9.8 cm) |
| Handle Material | G10 |
| Weight | 2 oz. (56.7 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Chill |
| Model # | 3410 |
| Country of origin | USA: Design, Prototype, Quality Control. China: Manufacture |
| Open mechanism | Manual washers |
| Opening Method | Flipper |
| Lock Type | Liner Lock |
| Pocket Clip | Reversible (right, tip-up/down) |
Related products
-

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Tanto Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670TBLKST
$209.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKST
$209.00 Add to cart -

Cinder Folding Pocket 1.4 Sheepsfoot 3Cr13 Steel Blade Nylon Handle Black 1025FB36
$20.00 Add to cart -

Mini Freek Folding Knife 3″ S90V Satin Plain Blade, Carbon Fiber Handle, True Red Accents, AXIS/Crossbar Lock 565-1
$480.00 Add to cart




